« divateseményekhttp://www.budapestbackstage.com/divatkommunikacio.htmlshapeimage_2_link_0

AZ ESEMÉNYHEZ KAPCSOLÓDÓ TOVÁBBI TARTALMAK – A BUDAPEST BACKSTAGE AJÁNLÁSÁVAL

« divateseményekhttp://www.budapestbackstage.com/divatkommunikacio.htmlshapeimage_3_link_0

FASHION AWARDS - MAGYAR DIVATTÖRTÉNETEK SOROZAT

2004 óta 9. alkalommal kerül megrendezésre a Fashion Awards Hungary, a hazai divatszakma díjátadó gálája. Bár számos kritika éri a mai napig az esemény szakmaiságát, évről évre megjelennek rajta a magyar divatvilág jeles képviselői. A rendezvény múltjáról, jelenéről és jövőjéről beszélgettünk Szinte Loránddal, a Fashion Awards Hungary főszervezőjével.


Mesélj nekünk a Fashion Awardsről

Hű, hol is kezdődött…Azt hiszem 2002-t írunk, a változatosság kedvéért épp internetezem és nem tudom nem észrevenni, hogy a világ tele van mindenféle díjátadókkal: az év színésze, az év sportolója és a többi. De mi az ami új, amivel elő lehetne rukkolni itthon? Divatbemutatót már csináltam ezret, túl sok újdonsággal már nem lehet szolgálni, szépségversenyből is annyi van, mint égen a csillag… és ahogy törtem a fejem, rábukkantam egy külföldi Fashion Awardsra. Azonnal fel is csillant a szemem, hogy ez kell és egyáltalán ilyen itthon miért nincs? Azt hiszem, ez a történet eleje.


Az ötletet pedig követte a megvalósítás?

Igen. Először megnéztem, hogy licenszhez kötött-e a Gála, láttam, hogy nem, minden országban másképp néz ki, más kategóriákban indulhatnak, van ahol bizottság dönt, máshol egészen kaotikus szavazási rendszert használnak. Angliától kezdve Indiáig mindenütt más és más. Így ki kellett találni, hogy itthon hogyan is legyen. Bizottságot és zsűrit nem akartam, mert akkor biztos megindultak volna a pletykák, hogy a nyertesek ennek vagy annak az ismerősei, azokéi, akik a döntést hozzák. De akkor mi legyen? Sokáig gondolkodtam, sok emberrel beszélgettem és arra jöttem rá, hogy nagyon kicsi a szakma és akár az sem lehetetlen, hogy megkérdezzek mindenkit arról, hogy kik a legjobbak szerintük. Így is lett. Ami azért akkori viszonylatban nem tűnt egyszerű feladatnak a betárcsázós Internet korában, amikor minden tizedik embert lehetett csak elérni így. Maradt a telefon. Felvettem 10 asszisztenst, akik lebeszélték a találkozókat és aláíratták a szavazáshoz szükséges papírokat.


De azért egy szavazás nem ilyen egyszerű…

Persze, ha valóban azt akarjuk, hogy komolyan vegyék, akkor titkosítás, közjegyző, miegyéb kell hozzá. El is mentem egy közjegyzőhöz, de olyan feltételeket mondott, hogy nem kicsit döbbentem le! Már-már ott tartottam, hogy nem lesz Gála, amikor eszembe jutott, hogy van a csapatban ügyvéd, aki tudja hitelesíteni az egészet, azaz a szavazatok összeszámolásánál ő felügyeli, hogy minden rendben legyen és vállalja a felelősséget azért, hogy nem csalunk.


Akarta már látni valaki is a szavazatokat?

Talán egy ember említette, hogy ő belenézne a papírokba, bár inkább az érdekelte, hogy rá ki szavazott. Ám pont azért, hogy ebből semmilyen gond ne legyen, mindig megtartjuk a szavazatokat, így ha valaki gondolja, ügyvéd jelenlétében megszámolgathatja őket. Csalni már csak azért sem lehet, mert ha valakit beírok, hogy szavazott és  rákérdeznek nála, akkor elég hamar kiderül, hogy ő ugyan nem szavazott vagy nem arra szavazott, mégis ott áll a neve a papíron. És amint mondtam, ez a szakma azért nem túl nagy, aki igazán akar, az utána tud járni.


Volt bennetek félsz az első Gála előtt?

Persze, izgultunk, hogy egyáltalán eljönnek-e, hányan jönnek…majd boldogan láttuk, hogy teltházzal indul az első Fashion Awards. A Gála után Zoób Katti, aki a rendezvény fővédnöke volt mondta, hogy szép-szép gyerekek, de lássuk csak, hány évet él még meg az egész. Szerencsére már elég sok évet hagytunk magunk mögött és egyre nagyobb jelentőssége is van a díjainknak.


Mit jelentenek ezek a díjak, azoknak, akik megnyerik őket? Vagy csak egy szép trófea, a hazai szakma elismerése?

Külföldön ez a díj igenis sokat ér. Nem egy díjazottunkról jött vissza a hír, hogy külföldi munkát kapott Angliában, Franciaországban vagy épp az USA-ban miután átvette a szobrocskát.


Ez volt a cél?

Kettős célom volt a Fashion Awardssal: egyrészt, hogy itthon tudjuk, hogy kik a legjobb hazai, a divatban dolgozó szakemberek és ne csak azt ismerjük, hogy mi az a Replay vagy D&G. Másrészt pedig az, hogy azok előtt, akik tehetségesek megnyíljon a világ. Hiszen, ha külföldön akarsz dolgozni, nem elég, ha szimplán jó vagy, mert szinte az az első kérdésük, hogy mit értél el a saját országodban, milyen díjakat kaptál. Az, hogy elvégeztél egy egyetemet, szinte semmit nem számít, ellenben azzal, ha megnyertél egy nívós versenyt, egy díjat.


A szervezésben ki segít?

Természetesen nem egyedül csinálom a Gálát, de amikor elkezdtem társat keresni, akkor nagyon figyeltem arra, hogy ne szakmabeli legyen, hiszen ha összeállok egy tervezővel vagy sminkessel, akkor azonnal felmerül a részrehajlás gyanúja a későbbiekben….Így Pordán Tamással indult az együttműködésünk, de hamar rá kellett jönnünk, hogy ketten is kevesek vagyunk, így hozott magával még két lányt, így lettünk négyen: Tamás, Jagicza Réka, Sándor Lea és én. Majd Réka kivált, így lett a negyedik tag Strasszer András.


Milyen munkamegosztás szerint dolgoztok? Egyáltalán van ilyen?

Persze, valamiféle leosztás van…Én felelek a művészeti és szakmai részért, a szavazásért, néha a fellépőkről és a műsorvezetőről is én gondoskodom, a marketinget és a szponzorokat pedig a többiek hozzák, bár az utóbbi időben már ebbe is bele-belenézek, amolyan mindenessé váltam. A munkaórákat nem is számolnám össze, azonban ha mérleget vonunk akkor azt láthatjuk, hogy 3 gála volt nullás vagy picit mínuszos, 5 pedig plusszal zárt. Viszont már azt is tudjuk, hogy mit kellett volna másképp csinálni, hogy elkerüljük azt a 3-at is.


Milyen koncepció alapján állítjátok össze a listát, akikre szavazni lehet?

A szép az egészben az, hogy nincs lista. Aki kicsit is képben van a szakmával kapcsolatban, az tudja, hogy ki mit csinált az adott évben, mi kötődik a nevéhez. Magyarországon ez tényleg kis szakma, ide nem kell bizottság, hiszen itt mindenki tud mindent a másikról, és aki aktívan dolgozik arról hallunk is. A lényeg pedig pont az, hogy azok kapjanak díjat, akik valóban fel tudnak mutatni eredményeket abban az évben. Az ne kapjon, aki 3 éve nagyon jó volt, az akkor kapja meg, amikor éppen létrehozott valamit.


És azok, akik szavaznak?

Ők 300-350-en vannak a listán. A kiválasztásuk? Az elején, amikor még csak 140-en szavaztak, megszereztem azoknak a telefonszámát, akikről úgy véltem, hogy a szavuk számít a szakmában és szó szerint végigtelefonáltam őket. A nyolc év alatt persze a szavazók száma is megsokszorozódott és valójában bárki szavazhat, aki az utóbbi egy évben egy kicsit is hozzátett a divatszakmához. Ezért nem is szeretem, ha odajönnek hozzám és megkérdezik, hogy XY miért szavazhat, amikor még alig csinált valamit. Azért mert azzal az aliggal, azzal az egy munkával is hozzájárult a magyar divatszakma fejlődéséhez. Nem hiszem, hogy az egész szakmában csak 30 ember ér valamit és nekik kéne állandóan egymásra szavazgatni.


Tavaly egy kategóriával bővült a díjazottak köre…

Igen. Sokszor kérdezték már tőlem, hogy ilyen vagy olyan díj miért nincs? Hát, tavaly bővítettük a kategóriákat, így a legjobb férfi modellre is lehetett szavazni. Lovász Sanyi (†) is kérdezte sokszor, hogy miért nincs legjobb divatbemutatós fotós díj… Az nem lesz, hiszen nagyon kevesen vannak, akiket jelölni lehetne ebben a kategóriában, rajta kívül talán nem is volt más…de újítani tényleg kell. Ez tavaly megtörtént és terveink szerint a következőkben is lesz egy-egy új kategória, amelyet azonban csak  néhány évente, amolyan kuriózumként vonunk be.


Például?

Például a legjobb kellékes díja vagy egy életműdíj…


Egyéb tervek a jövőre nézvést?

Kocka kezdeményezte, hogy mi lenne, ha a Fashion Awards győztesei csinálnának egy fotózást. A legnehezebb része persze az lesz, hogy összehozzuk a társaságot, de remélem sikerül, mert biztos, hogy valami nagyon jót tudnánk csinálni együtt. Ami szintén körvonalazódik már, hogy szeretném, ha negyedévente a Fashion Awardshoz köthetően lenne egy party mindig valami más apropóból. Ezt össze lehetne kötni például egy fotókiállítással is. Szintén újdonság, hogy a Fashion Awards oldalának készül az Iphone applikációja. Most ezek a legaktuálisabb tervek. Tervezek még egy előadást, amelynek témája az online marketing a divatban, ahol mindent megpróbálunk felölelni ebben a témában: blogok, kampányok, facebook, hogyan érdemes tervezni, milyen árak vannak. Mindig újítani kell, főleg a divatban. Lassan a logot is kicseréljük modernebbre, mert a mostani már elkopott, de a szobor marad, hiszen az ikon… ikonasszony – mondta egy apaias, széles mosollyal az arcán.


Mesélj róla!

Egy szobrász keze munkáját dicséri és nagyon jó lett, bár eredetileg a Képzőművészeti Főiskolán adtunk fel egy pályázatot a készítésére. Ám aki megnyerte a pályázatot, elutazott külföldre. Ő is nagyon szépet tervezett, egészen hasonlót, de mivel nem tartózkodott Magyarországon, így másé lett a lehetőség. De őt mindenki nagyon szereti, soha nem kapott semmilyen negatív kritikát.


Álom, amit szeretnél megvalósítani a Gálával kapcsolatban?

Azt szeretném, ha annyira kinőné magát a Gála, hogy egy külföldi divattervező lenne a védnöke illetve az egyik szavazója.


Mire vagy a legbüszkébb?

Először is arra, hogy még mindig van Fashion Awards Hungary, hogy hosszú évek óta töretlen a sikere. Ezt mutatja, hogy már meg is akarták tőlem venni, de az is ezt bizonyítja, hogy valakinek ez a szakdolgozat témája, sőt talán még oktatják is egy részét… Ezekre mind nagyon büszke vagyok.

»»»
»»»

A TÉMÁHOZ KAPCSOLÓDÓ TOVÁBBI BUDAPEST BACKSTAGE TARTALMAK

BFN